• Посилання скопійовано

Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?

ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?

Документальне оформлення

Загальним правилом для списання будь-яких основних засобів є проведення інвентаризації. Це передбачено п. 7 розд. I Положення №879. Комісія, створена на підприємстві, має підтвердити факт відсутності, знищення або неможливості використання об'єктів та скласти відповідні документи (інвентаризаційний опис, акт на списання).

Інвентаризація орендованих ОЗ проводиться в тому ж самому порядку як і власних (пп. 1.1 розд. ІІІ Положення №879). На майно, що використовується підприємством, але не належать йому, складають окремі інвентаризаційні описи. Інвентаризаційна комісія його безпосередньо перевіряє. При цьому фактичні показники звіряються із показниками бухгалтерського позабалансового обліку. Результати інвентаризації у вигляді інвентаризаційних описів, звіряльних відомостей можуть передаватися підприємствам власникам майна.

Перед проведенням інвентаризації слід обов’язково повідомити орендодавця про пошкодження орендованих активів (бажано письмово) та звернутися до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності — до військових адміністрацій, які проведуть попередні візуальні огляди зруйнованого майна, повідомлять ДСНС, правоохоронні органи, згідно з Порядком №473. Роз’яснення щодо такого огляду наведені також на сайті Мінрегіону. Більш детально процедуру можна почитати тут.

Підтвердними документами факту знищення є:

  • сертифікат ТПП України;
  • акт, який засвідчує факт пожежі;
  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення;
  • інші документи (див. «ДК» №11 від 17.03.2025).

Після затвердження інвентаризаційних документів, підприємство оформляє акт списання ОЗ. 

 

Відображення в обліку

Вартість об’єкта, який перебував у орендаря на правах оренди, списується з позабалансового рахунку 01. Якщо на балансі орендаря обліковувався об’єкт поліпшення (Дт 117), то списання в бухгалтерському обліку відображається такими проведеннями:

  • Дт 132 - Кт 117 – списано суму нарахованої амортизації;
  • Дт 976 - Кт 117 – списано залишкову вартість активу.

Власні основні засоби списуються аналогічно до поліпшень.

 

Податок на прибуток

Якщо ТОВ - орендар застосовує різниці, то при списання поліпшень та власних ОЗ, потрібно коригувати фінансовий результат до оподаткування відповідно до пп. 138.1 та 138.2 ПКУ. Інших коригувань ПКУ не передбачено. 

Також читайте: Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів: ст. 138 ПКУ.

 

ПДВ

За загальним правилом, встановленим у пп. 189.9 ПКУ ліквідація основних засобів за самостійним рішенням платника податку для цілей оподаткування вважається їх постачанням за звичайними цінами (але не нижче балансової вартості на момент ліквідації), що є об'єктом оподаткування ПДВ.

Однак ця норма має винятки. Податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, якщо основні засоби ліквідуються:

  • у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили;
  • в інших випадках, коли ліквідація здійснюється без згоди платника податку (наприклад, у разі викрадення);
  • коли платник податку подає до контролюючого органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних засобів, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

У випадку, наведеному в умові (знищення ОЗ унаслідок влучання шахеда), підстави відповідають критерію «непереборної сили».

Тому за наявності підтвердних документів (акт, який підтверджує факт пожежі, сертифікат ТПП, тощо), податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються.

Звертаємо увагу, порядок подання документів до ДПС про знищення ОЗ та ТМЦ ПКУ наразі не визначено. На практиці платники податків подають їх уже під час документальної перевірки (адже надання таких документів не вимагається і при поданні декларацій з ПДВ або з податку на прибуток). Але у податківців, як завжди, своя точка зору щодо цього (щоправда, вони кажуть лише про право, і це тільки порада).

У «ЗІР» підкатегорія консультації (101.27) податківці наголошують, що платник податку може подати такі документи (копії документів) контролюючому органу у загальновстановленому порядку з власної ініціативи або на запит контролюючого органу (або особисто, або уповноваженою на це особою, або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису).

Відповідно до пп. 189.10 ПКУ при оприбуткуванні матеріалів, отриманих внаслідок розбирання знищених ОЗ, ПДВ на їх вартість нараховувати не потрібно. Подальший продаж таких матеріалів оподатковується в загальному порядку. 

Також слід зазначити, що згідно із пп. 32-1 підрозд. 2 роздл. ХХ ПКУ  не вважаються використаними платником ПДВ в неоподатковуваних операціях або операціях, що не є господарською діяльністю, товари, придбані з ПДВ, та знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану. 

Висновки:

1. Списання знищених ОЗ здійснюється через інвентаризацію та оформлення акту списання;

2. ПДВ не нараховується, якщо знищення сталося внаслідок форс-мажору, і це підтверджено відповідними документами (акт, який підтверджує факт пожежі, сертифікат ТПП тощо);

3. Платник, який застосовує різниці, коригує фінансовий результат відповідно до пп. 138.1–138.2 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    Сьогодні 16:3015
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025254
OSZAR »