• Посилання скопійовано

Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням

Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?

Ситуація, коли працівник бажає звільнитися під час своєї тимчасової непрацездатності, є доволі поширеною. Законодавство чітко регулює як процедуру звільнення в такому випадку, так і порядок оплати лікарняного.

  

1. Порядок звільнення працівника

 Чи можна звільнити працівника під час лікарняного?

Так, можна. Заборона на звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності, встановлена ч. 3 ст. 40 КЗпП, стосується лише випадків звільнення з ініціативи роботодавця. 

Оскільки у даному випадку працівник звільняється за власним бажанням (ст. 38 КЗпП), ця заборона не діє. Працівник має право розірвати трудовий договір, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні, і період лікарняного зараховується до цього двотижневого строку. 

Для звільнення потрібно:

  • прийняти від працівника заяву на звільнення за власним бажанням. У заяві має бути чітко вказана бажана дата звільнення;
  • дата звільнення, вказана в заяві, може припадати на період лікарняного. Наприклад, якщо працівник подав заяву 10 червня з проханням звільнити його 24 червня, а його лікарняний триває до 28 червня, датою звільнення буде саме 24 червня;
  • на підставі заяви видається наказ про звільнення працівника зазначеною в заяві датою;
  • в день звільнення (останній робочий день, вказаний у наказі) роботодавець зобов'язаний провести з працівником повний розрахунок — виплатити заробітну плату за відпрацьовані дні, компенсацію за невикористані дні відпустки тощо (ст. 116 КЗпП); 
  • у день звільнення працівнику видається копія наказу про звільнення.

Таким чином, звільнення відбувається у звичайному порядку, незважаючи на тимчасову непрацездатність працівника.

 

 2. Оплата листка непрацездатності та рішення комісії

 Чи має право комісія відмовити в оплаті?

 Ні, на підставі самого лише факту звільнення — не має.

Право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи день звільнення (ч. 1 ст. 12 Закону №1105).

Це означає, що якщо листок непрацездатності був відкритий до дати звільнення працівника (включно), він підлягає оплаті на загальних підставах. Більше того, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності, незалежно від того, що в цей період працівника було звільнено.

Комісія із соціального страхування (або уповноважений) зобов'язана розглянути листок непрацездатності та призначити оплату, якщо для цього немає інших, передбачених законом підстав для відмови.

Підстави для відмови в оплаті лікарняного:

Комісія може відмовити в оплаті лише у випадках, прямо передбачених ст. 16 Закону №1105. Тож стає зрозумілим, що звільнення працівника за власним бажанням не є підставою для відмови в оплаті лікарняного.

Висновки: 

  • Звільнити працівника-сумісника за його власним бажанням під час лікарняного можна і потрібно у дату, зазначену в його заяві.
  • Листок непрацездатності, відкритий до дати звільнення, підлягає оплаті за весь період непрацездатності, навіть за дні, що припадають на період після звільнення.
  • Комісія із соціального страхування не має права відмовити в оплаті лікарняного лише на тій підставі, що працівник звільняється.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    Сьогодні 15:1019
  • Утримання днів щорічної відпуски, використаної наперед при звільненні
    Як має бути проведено утримання днів щорічної відпуски, використаної наперед при звільненні: як утримання днів відпустки за період, коли була надана відпустка, чи сторно днів компенсації невикористаної відпустки? Яку середню зарплату застосовувати в частині розрахунку середньої зарплати? Якими нормативними документами керуватися?
    Сьогодні 12:0252
  • Мобілізація працівника в останній день лікарняного
    04.06.2025 р. отримали повідомлення про мобілізацію працівника з 20.05.2025 р. У травні 2025 р. був нарахований та виплачений лікарняний, в тому числі за рахунок ПФУ. Лікарняний з 23.04.2025 р. - 20.05.2025 р. Які дії підприємства: звільнити працівника з наступного дня після лікарняного (з 21.05.2025 р.) чи є інший варіант?
    Сьогодні 10:1022
  • Заброньований працівник місяць на лікарняному: як оформити бонус, щоб не втратити статус?
    Заброньований працівник перебував повний місяць на лікарняному (сума лікарняного становить 11 428,85 грн). Оскільки працівник обіймає посаду менеджера з продажу, йому було нараховано бонус у розмірі 39 433,32 грн за досягнуті результати. Як правильно оформити ці додаткові нарахування — як премію чи як матеріальну допомогу, щоб не створити ризиків для втрати статусу критично важливого працівника та зберегти чинність бронювання?
    Сьогодні 09:0466
  • Скасування повідомлення про прийняття на роботу, якщо працівник не приступив до роботи
    Як діяти роботодавцю, якщо було подано повідомлення про прийняття на роботу, але працівник, не розпочавши роботу, відмовився від працевлаштування? Чи можна скасувати таке повідомлення? Чи необхідно оформлювати прийняття та подальше звільнення працівника?
    Сьогодні 08:4557
OSZAR »