• Посилання скопійовано

Застосування ПСП та перерахунок зарплати при поданні заяви

Працівниця подала заяву на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) згідно з пп 169.1.1 ПКУ починаючи з червня 2025 року. Чи зобов'язаний роботодавець робити перерахунок ПДФО за попередні місяці (січень-травень 2025 року)? Який термін дії такої заяви?

Щодо перерахунку заробітної плати за попередні місяці

Ні, перераховувати заробітну плату та утриманий з неї ПДФО за попередні 5 місяців (січень-травень 2025 року) у зв'язку з поданням заяви у червні не потрібно.

Це прямо випливає з пп. 169.2.2 ПКУ: податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги. На практиці це означає, що пільга застосовується до всього доходу (заробітної плати) за той місяць, в якому була подана заява, незалежно від дати її подання (чи то перший, чи останній день місяця).

Таким чином, працівниця отримала право на ПСП з червня 2025 року. Відповідно, вперше застосовується пільга до її заробітної плати, нарахованої за червень 2025 року. Застосовувати пільгу до доходів за січень-травень немає законодавчих підстав.

Водночас слід пам'ятати, що роботодавець зобов'язаний здійснити обов'язковий річний перерахунок сум нарахованої заробітної плати та утриманого ПДФО наприкінці року, згідно з пп. 169.4.2 ПКУ. Цей перерахунок проводиться для всіх працівників, незалежно від того, користувалися вони ПСП чи ні. Його мета – перевірка правильності оподаткування доходів за весь звітний рік.

Не забудьте перевірити, щоб місячний дохід працівниці, нарахований за червень, не перевищував граничного розміру для застосування ПСП. У 2025 році цей розмір становить 4240 грн (3028 грн × 1,4, округлено).

 

 Щодо терміну дії заяви на ПСП

Заяву на застосування податкової соціальної пільги працівник подає один раз, і вона вважається безстроковою. Подавати таку заяву щороку не потрібно, за умови, що підстави для отримання пільги у працівниці не змінюються.

Заява буде діяти протягом усього періоду роботи працівниці на підприємстві до одного з таких моментів: 

  • працівниця втратить право на ПСП (наприклад, її дохід перевищить граничний рівень);
  • працівниця подасть заяву про відмову від застосування пільги;
  • ·працівниця звільниться з підприємства.

Якщо у працівниці виникне право на ПСП з інших підстав (наприклад, на дітей), вона повинна буде подати нову заяву з відповідними підтверджуючими документами.

Висновки:

Перерахунок за минулі періоди не проводиться. Застосовується ПСП до заробітної плати працівниці за червень 2025 року.

Заява діє безстроково. Подана один раз заява є чинною протягом усього періоду роботи працівниці на підприємстві, доки вона має право на пільгу.

Обов'язковий річний перерахунок. Наприкінці 2025 року необхідно буде провести загальний перерахунок ПДФО за рік, в рамках якого буде враховано застосування ПСП з червня.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.202515
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.20257
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202519
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025330
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202536
OSZAR »