Так, юридична особа (Агент) може продовжувати перебувати на третій групі єдиного податку без ПДВ за таких умов. Критерієм для перебування на спрощеній системі оподаткування для Агента є саме сума його агентської винагороди, а не загальний обсяг коштів, що проходять через його рахунок.
Визначення доходу Агента на єдиному податку
Відповідно до пп. 292.4 ПКУ, у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента). Це означає, що кошти, які Агент отримує від споживачів послуг Принципалів і надалі перераховує самим Принципалам (транзитні кошти), не включаються до складу доходу Агента-єдиноподатника. Право власності на ці транзитні кошти до Агента не переходить.
Граничний обсяг доходу для третьої групи єдиного податку
Для юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи встановлено граничний обсяг доходу протягом календарного року, який не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (див. п. 3 пп. 291.4 ПКУ). У 2025 році ця сума становить 9 336 000 грн.
Оскільки доходом Агента є лише сума його винагороди (в даному випадку – 500 000 грн), то ця сума значно менша за встановлений ліміт. Загальні надходження на рахунок Агента, що включають транзитні кошти для Принципалів (понад 9 336 000 грн), не впливають на його право перебувати на спрощеній системі оподаткування, оскільки ці кошти не є його доходом у розумінні ПКУ для цілей єдиного податку.
Висновки:
- Доходом юрособи агента на єдиному податку є лише сума агентської винагороди, а не транзитні кошти, отримані для принципалів (пп. 292.4 ПКУ);
- Транзитні кошти не враховуються до граничного обсягу доходу агента, оскільки право власності на них до агента не переходить;
- Агент може залишатися на спрощеній системі, оскільки його винагорода (500 000 грн) не перевищує ліміт у 9 336 000 грн, незалежно від загальних надходжень на рахунок.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись